- W jakim miejscu stanie ławeczka do treningu?
- W jakich ćwiczeniach ma pomagać ławka treningowa?
- Jakie cechy muszą mieć wszystkie ławki wielofunkcyjne?
W jakim miejscu stanie ławka treningowa?
W większości przypadków ławki treningowe zajmują sporą powierzchnię. Choć część z nich to ławki treningowe składane i można je ustawić w ciasnych przestrzeniach, do ćwiczeń muszą być rozłożone. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretne ławki treningowe, sprawdź ilość wolnego miejsca w twoim mieszkaniu.
Największe możliwości treningowe z reguły dają pomieszczenia mniej używane. Solidna ławka do ćwiczeń może stanąć w pomieszczeniach piwnicznych lub na strychu. Sporo amatorów siłowni organizuje ją też w garażu. Nie zapominaj o tym, że ławeczka treningowa w czasie ćwiczeń będzie otoczona różnego rodzaju sprzętem i akcesoriami. Dlatego musisz zachować sporo wolnej przestrzeni wokół, a przede wszystkim przed i obok ławeczki.
W jakich ćwiczeniach ma pomagać ławeczka treningowa?
Ławki do ćwiczeń wykorzystywane są przede wszystkim do trenowania mięśni klatki piersiowej. Ich konstrukcja pozwala na wygodne i stabilne ułożenie ciała, a następnie trenowanie wyciskania sztangi. Dla poprawy jakości treningu możesz do treningu wykorzystać dodatkowo sztangielki i gumy oporowe. Ponadto ławki skośne z regulowanym kątem nachylenia oparcia sprawdzą się przy trenowaniu górnych i dolnych części mięśni piersiowych. W ten sposób można przeprowadzić efektywny trening całej klatki piersiowej.
Jednak ławkę treningową można wykorzystać nie tylko do tego, żeby wzmocnić klatkę piersiową. Nawet ławki proste znajdą zastosowanie przy treningu bicepsa i tricepsa, barków, a nawet mięśni brzucha. Do treningu tych ostatnich najlepiej sprawdzają się ławki rzymskie. Konstrukcja takiej ławki do ćwiczeń umożliwia ustabilizowanie nóg i prowadzenie ćwiczenia górnej części ciała. Przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach trenują nie tylko mięśnie brzucha, ale także grzbietu i nóg. Jeszcze inne możliwości ćwiczenia dają ławeczki wyposażone w modlitewnik i uchwyty na gumy oporowe.
Jakie cechy muszą mieć wszystkie ławki wielofunkcyjne?
Sama konstrukcja ławki i jej kształt to nie jedyne kryterium wyboru, jakim powinieneś się kierować. Żebyś mógł prowadzić na niej zaawansowane i wymagające ćwiczenia, ławka musi być stabilna. Najczęściej konstrukcja nośna takiego elementu wyposażenia siłowni jest wykonywana z profili stalowych malowanych proszkowo. Zadbaj o to, żeby grubość blachy i wymiar profili przenosił nie tylko ciężar twojego ciała. Podczas ćwiczeń będziesz korzystał z różnych obciążeń. Dlatego jej nośność powinna być wyższa niż ciężar ciała i przewidywane maksymalne obciążenie.
Ponadto dobra ławka do ćwiczeń musi mieć miękkie oparcie i siedzisko. Sięgnij po ławeczki wykonane ze skóry ekologicznej lub innych materiałów, które są podbite gąbką. Wówczas będziesz mógł wygodnie wykonywać ćwiczenia, a także bez trudu utrzymasz ją w czystości. Sprawdź też, czy do ławeczki można zamocować dodatkowe akcesoria w postaci uchwytów i gum oporowych. Jeśli wahasz się pomiędzy ławką prostą i regulowaną, ten drugi wariant zapewni ci znacznie więcej możliwości treningowych.
Artykuł sponsorowany