Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Weekend w Radomiu i regionie

Weekend w Radomiu i regionie

Piątek, 9 sierpnia

Poznajemy potrawy i obyczaje Warmii. To już ostatnia odsłona Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego, a zaplanowano ją w gospodzie „Jaskółeczka” (ul. Królowej Jadwigi 15). Goście gospody będą mogli wyruszyć na Warmię. O godz. 16 Jolanta Gierduszewska zaprezentuje sztukę robienia farszynek z mięsem i pieczarkami. Po pokazie, o godz. 17, będzie można skosztować takich specjałów, jak dzyndzałki z mięsem, plince z pomoćką, ciasto z jeżynami. O godz. 17.30 zaplanowano wykład Wandy Kozy „W warmińskim czepcu”. Warto się dowiedzieć, kim naprawdę są Warmiacy, jakie tradycje, wierzenia i rękodzieła współtworzą ich tożsamość. O godz. 18.30 Węgojska Strużka wpłynie do Radomia – będzie można poćwiczyć ludowe tańce przy tradycyjnej muzyce. Węgojska Strużka to warmiński zespół wielopokoleniowy działający przy Zespole Szkół w Węgoju. O godz. 19.30 będzie można obejrzeć film „Taxi A” w reżyserii Marcina Korneluka, prezentujący uroki Warmii. Równolegle, od godz. 16 do 20 trwać będzie piknik kulturowy – odbędą się animacje, konkursy i zabawy dla dzieci, a na stoiskach organizacji i instytucji pozarządowych będzie można zapoznać się z ich celami, misją i działalnością.

Sobota, 10 sierpnia

Fosa Pełna Kultury. Dźwięk, Rytm i Melodia. Studium Instrumentów Etnicznych zabierze nas do krainy wszelakiej maści bębnów. Będziemy pod fachową opieką tworzyć proste i bardziej skomplikowane struktury rytmiczne, wykonywane w dużych zespołach. Po emocjach związanych z gorącymi rytmami przeniesiemy się do krainy muzyki dawnej. Poznamy najbardziej oryginalne instrumenty używane w tej muzyce, takie jak: lira korbowa, okaryna, mandora, viola da gamba, lutnia, różnego rodzaju flety i bębenki. Zespół muzyki dawnej Rocal Fuza pod kierownictwem Ryszarda Dominika Dębińskiego wykona koncert oraz zapozna słuchaczy z budową i możliwościami instrumentów dawnych. Następnym elementem tego wieczoru będzie mini konkurs wokalny zespołów, oraz nauka tańca LINE DANCE . Na finał tego wieczoru wystąpi zespół "Boba Jazz Band" i zabierze nas do krainy muzycznej rodem z Nowego Orleanu.  Początek od godz. 16.

https://www.cozadzien.pl/kultura/stanislawa-celinska-na-final-fosy/58217

Spacer po Radomiu z Drogą Mleczną. Tym razem spacer zostanie podzielony na dwie części; w pierwszej poznamy historię kirkutu i jego burzliwą historię. Prowadzący Łukasz Babula wprowadzi uczestników w świat symboli widocznych na macewach oraz przedstawi ich znaczenie w kulturze żydowskiej. Druga część spaceru poświęcona zostanie kulturze romskiej. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in. czym jest beit ha-olam, jak okupujący Radom Niemcy przyczynili się do zachowania wiedzy na temat wyglądu radomskiego kirkutu i jak bardzo na przestrzeni lat zmieniła się kultura romska. Spacer szlakiem kultury żydowskiej i romskiej odbędzie się o godz. 18. Zbiórka przed bramą cmentarza żydowskiego przy ul. Towarowej. O godz. 17.50 przedstawiciel Drogi Mlecznej będzie czekał na przystanku autobusowym linii: 9, 10, 17 i 26 Kozienicka/Żółkiewskiego.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Sierpniowe Pola Chwały. Festyn wojskowy w Studziankach. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Dom Wschodni w Radomiu i Fundacja Obrońców Ojczyzny "Pancerze i Skrzydła" w Studziankach Pancernych. I Jak przyznają, celem wydarzenia jest uczczenie bohaterstwa i poświęceniu polskich żołnierzy w walce z niemieckim i sowieckim agresorem. Impreza potrwa dwa dni. W sobotę, rozpocznie się , o godz. 10. na terenie Muzeum w Studziankach Pancernych. W programie m.in.: wystawa opisująca majora Leonarda Zub-Zdanowicza ps. "Ząb", panele dyskusyjne, koncerty.  Gwiazdą wieczoru będzie radomski zespół IRA, który zagra o godz. 20

Niedziela, 11 sierpnia

Co Za Jazda! Borkowice. Uczestnicy będą mieli do przebycia 42 km malowniczej trasy.  Tradycyjnie spotykamy się o godz. 9.30 na parkingu przed Radomskimi Halami Mięsnymi, przy ul. Wernera 10. Meta wyprawy Co Za Jazda! to teren zespołu pałacowo-parkowego w Borkowicach. To tam na uczestników czekać będzie poczęstunek i konkursy z nagrodami. Szczegółowy opis trasy poniżej. 

https://www.cozadzien.pl/radom/co-za-jazda-do-borkowic/58222

Fosa Pełna Kultury. Dźwięk, Rytm i Melodia. Niedzielna fosa rozpocznie się warsztatami z budowy nietypowych instrumentów muzycznych "Samoróbka". Każdy uczestnik będzie mógł spróbować zbudować grający obiekt pod opieką prowadzących. Kolejną atrakcją tego wieczoru będą zajęcia dotyczące historii jazzu i muzyki rozrywkowej według Joachima Berenta, ilustrowane muzyką w wykonaniu wybitnych artystów. Na najmłodszych czekają animacje muzyczne. Na finał tegorocznej Fosy pełnej kultury,  o godz. 19, wystąpi Stanisława Celińska z zespołem. Usłyszymy piosenki z płyt: "Atramentowa" i "Malinowa".

Potańcówka pod dębem. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza o godz. 16 zaprasza na „Potańcówkę pod dębem”. To zabawa promująca trzecie z kolei wydawnictwo muzyczne MWR „Kapela Jana Wochniaka”. Album dokumentuje muzykę wiejską regionu radomskiego w wykonaniu harmonisty Aleksandra Krupy z Rzeczkowa, skrzypka Michała Kapturskiego z Zadąbrowia i Jana Wochniaka z Kłudna. Wydarzeniem towarzyszącym potańcówce będzie spotkanie z muzykantami. Kapela Jana Wochniaka działa od 2005 roku i jest laureatem wielu konkursów i przeglądów folklorystycznych, w tym Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, na którym zdobyła w 2006 roku nagrodę główną – Basztę. Wstęp płatny.

Lato z ROK-iem. O godz. 17 w muszli w parku im. Tadeusza Kościuszki rozpocznie się kolejny koncert z cyklu „Lato z ROK-iem”. Tego popołudnia kwartet smyczkowy Radomskiej Orkiestry Kameralnej zaprezentuje najpiękniejszą muzykę filmową.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Sierpniowe Pola Chwały. Festyn wojskowy w Studziankach. O godz.10.00 - rozpoczęcie drugiego dnia festynu, udostępnieniu muzeum dla zwiedzających w Studziankach Pancernych; o godz. 12.30 - początek oficjalnych uroczystości w Mauzoleum Poległych w Bitwie o Studzianki: Msza Święta, okolicznościowe wystąpienia, składanie kwiatów; o godz.15.30 - pokaz dynamiczny czołgów, inscenizacja historyczna, desant spadochroniarzy "Cichociemnych". Natomiast o godz. 17.00  koncert Andrzeja Kołakowskiego.  Podczas całego dnia imprezy odbywać się będą wystawy statyczne uzbrojenia wojskowego, sprzętu wojskowego. Do dyspozycji uczestników będą również: strzelnica ASG, plac zabaw straży pożarnej, stoisko policji, straży granicznej, żandarmerii wojskowej.

***********

Wtorek, 13 sierpnia

Andre Rieu w Multikinie. Tego lata maestro i jego Orkiestra Johanna Straussa zaskoczą Cię tanecznymi rytmami i mnóstwem zabawy podczas filmowego koncertu zatytułowanego „Zatańczymy?”. André mówi: - Ten rok będzie dla mnie wyjątkowy dzięki graniu muzyki mojego serca: walca. Przyjdź i dołącz do nas przy „Nad pięknym modrym Dunajem” i wielu innych niespodziankach. Chcę zobaczyć wszystkich widzów tańczących w kinach! Początek seansu o godz. 19. Wstęp płatny.

Czwartek, 15 sierpnia

Święto Wojska Polskiego i festyn. Obchody rozpoczną się o godz. 12 mszą świętą w kościele garnizonowym, po niej - wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W godz. 14–21 zaplanowano na pl. Corazziego festyn rodzinny, organizowany przez 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego. W programie m.in. stoiska służb mundurowych, koncerty, pokaz sprzętu wojskowego, zawody strzeleckie (cyklop), degustacja grochówki wojskowej, wystawa planszowa, wystawa statyczna sprzętu wojskowego, konkursy i animacje dla dzieci, prezentacja alkogogli, znakowanie rowerów, pokaz tresury psów, walki rycerskie, dawne mundury i broń wojskowa, pomiary ciśnienie i tętna, oznaczenie poziomu cukru we krwi.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy