Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Budowanie Tożsamości. Rozmowa z Renatą Metzger

Budowanie Tożsamości. Rozmowa z Renatą Metzger

Przez 13 lat była pani dyrektorką najstarszej w Radomiu placówki kultury, czyli Resursy Obywatelskiej. Od kilku miesięcy kieruje pani nową instytucją – powołaną przez radnych powiatu radomskiego. Jakie wyzwania stoją przed panią?

– Powiatowy Instytut Kultury to pierwsza instytucja kultury powołana przez powiat radomski. Przez wiele lat swojego funkcjonowania powiat zajmował się zadaniami przypisanymi tej jednostce samorządu terytorialnego przez ustawę, więc kojarzony był głównie z budową i przebudową dróg, ze służbą zdrowia czy z ochroną zabytków, czyli tym, co najważniejsze dla mieszkańców. Teraz powiat okrzepł już na tyle, że może rozpocząć kolejne zadania, również mu przypisane, czyli zacząć zajmować się kulturą. I w końcu ubiegłego roku radni powiatu radomskiego powołali Powiatowy Instytut Kultury. Ja mam przyjemność dowodzić nim od maja. Oczywiście zadań przed nami bez liku. Sama organizacja całkiem nowej placówki to już spore wyzwanie. Niestety, wiążące się z tym, że momentami trzeba się dosyć poważnie zagrzebać w rozmaitych papierach. Na szczęście od czasu do czasu udaje nam się je z siebie strząsnąć i wtedy zajmujemy się działalnością kulturalną, bo to jest przypisane do Powiatowego Instytutu Kultury.

A ta działalność kulturalna to...

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

– Przede wszystkim sprawujemy nadzór nad bibliotekami z terenu powiatu radomskiego. Gmin jest w powiecie 13 i tyle samo bibliotek, do tego dochodzą filie... A to się przekłada na sporo kontaktów i wspólnego ustalania, co zrobić, żeby czytelnikom spotkanie z książką jeszcze uatrakcyjnić. Cieszę się, bo po kilku spotkaniach i rozmowach z paniami bibliotekarkami i jednym panem bibliotekarzem udało nam się wypracować wspólne formy działania, których wcześniej nie było. Ponadto, od października, umożliwiamy czytelnikom dostęp do internetowej wypożyczalni e-legimi. Wcześniej ruszył nasz dostęp do naukowej sieci Academica. To bardzo ważna funkcja. Bo wyobraźmy sobie, że ktoś poszukuje książki naukowej albo najnowszych opracowań dotyczących określonego tematu. W bibliotekach tego często nie było, bo to drogie wydawnictwa
i stosunkowo rzadko wypożyczane. I tu z pomocą przychodzi Academica, czyli sieć cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych stworzona przez Bibliotekę Narodową. W tej chwili każdy może udać się do swojej gminnej biblioteki, albo jej filii, gdzie w komputerze uzyska dostęp do Academiki, a tym samym do wszystkich najnowszych publikacji, w tym chronionych prawem autorskim.

Za sprawą PIK-u w powiecie radomskim ruszyły Retrospekcje...

– Zawsze mi się wydawało – zarówno, kiedy kierowałam Resursą, jak i teraz, kiedy prowadzę Powiatowy Instytut Kultury – że jedną z idei, które mogą jednoczyć ludzi, sprawiać, że poczują się jakby bardziej obywatelami danego obszaru, pobudzać ich aktywność, jest odwoływanie się do historii. Do historii lokalnej. Jednym z takich projektów – dzięki któremu, mamy nadzieję, uda się budować tożsamość kulturową mieszkańców powiatu – są „Retrospekcje. Powiat Radomski”. To w żadnym razie nie jest prosta kalka retrospotkań z Resursy. Mamy kilkuletnie doświadczenie i teraz, razem z twórcami portalu Radom. Retrospekcja, idziemy dalej. Zaczęliśmy tak naprawdę już w końcu sierpnia w Iłży, czyli w naszej siedzibie, od prezentacji zdjęć z Iłży i okolic z lat 60. i 70. To jedna z największych tego typu kolekcji w Polce, a udało się ją ocalić panu Janowi Czarneckiemu, nauczycielowi ze szkoły w Chwałowicach. Zbudowaliśmy z tych fotografii wystawę i opowiadaliśmy o historii kolekcji. Teraz ekspozycja wędruje po powiecie; można ją zobaczyć w Jastrzębi, a za kilka tygodni pojawi się w Wolanowie. Wystawa to tylko jeden z elementów projektu „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Drugim są spotkania w poszczególnych miejscowościach powiatu. Pierwsze miało miejsce w październiku w wiejskiej świetlicy w Bartodziejach, gdzie opowiadaliśmy o historii szkolnictwa na terenie gminy Jastrzębia. Takie spotkania planujemy w każdej z gmin; zawsze będzie tam poruszamy jakiś określony temat. Co ważne – te spotkania są transmitowane na Facebooku. I każdy mieszkaniec Radomia może
w nich wziąć udział.

A jak retrospekcje są odbierane przez społeczność poszczególnych miejscowości czy gmin?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

– Bardzo przyjemne mieliśmy głosy z Jastrzębi. Zresztą cała społeczność tej gminy bardzo mocna zaangażowała się w tworzenie retrospotkania. Mam nadzieję, że tak będzie i w kolejnych gminach. Kolejny etap tego projektu to profil na Facebooku – „Retrospekcje. Powiat radomski”. Codziennie pojawia się tam nowy wpis dotyczący historii regionu, więc serdecznie zapraszamy do śledzenia czy komentowania. Już mamy pierwsze sygnały od mieszkańców, którzy chcą się z nami dzielić swoimi wspomnieniami, zdjęciami. Mam więc nadzieję, że wystawa, która teraz krąży po powiecie, za rok czy za kilkanaście miesięcy będzie wyglądać zupełnie inaczej. Że będzie się składała z fotografii, które mieszkańcy zechcą nam donieść. Zachęcam tą drogą, by takie zdjęcia do lokalnych bibliotek przynosić.

Lada moment wystartuje Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie kolędowanie”. W tym roku współorganizatorem imprezy jest Powiatowy Instytut Kultury.

– Tak, za kilka dni rozpoczną się eliminacje w poszczególnych miejscowościach – pierwsze spotkania już 25 listopada w Kozienicach. Warto zauważyć, że Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie kolędowanie” to jedna z najstarszych imprez w Radomiu i regionie – będzie miał już 20 lat. Przez cały czas trwania tej imprezy odbieraliśmy sygnały – nie tylko
z Radomia i okolic, ale praktycznie z całej Polski, bo uczestnicysą przecież z różnych regionów – że bardzo fajnie, że na tym festiwalu śpiewa się kolędy staropolskie. Mamy więc nadzieję, że i w tym roku uczestników nie zabraknie. A już dzisiaj zapraszamy wszystkich na wielki finał – 29 listopada w Radomiu, w Wyższym Seminarium Duchownym.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy